stickyimage

https://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/15Years.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2019/03/3Nokta9M.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner13.jpghttps://www.bridgetoturkiye.org/wp-content/uploads/2013/08/Banner14.jpg

Field Report From Soma

Merhaba BTF dostlarımız,
Türkiye den yeni döndüm. Bu yaz Soma’yı ve ÇYDD nin EğitimEvini iki kere ziyaret ettim. 7 Ağustos, ilk ziyaretimde “Somaya bir köprü” projesinden ” bir kitap ve yazar” programını izledim. Çocuklar her hafta bir kitap ve yazarı ile tanışıyor, kitap hakkında, yazar hakkında kendisinden bilgi edinip, bir yazı aktivitesi ile etkinliği tamamlıyorlar. Kitaplar, yazarlar ve çocuklar !!! Harika bir üçlü ! Bu süre içinde çocukların çizdiği resimler oldukça dikkatimi çekti. Sizlerle de paylaşıyorum. 12 Ağustos ta tekrar gittim ve eğlenceli fen deneyleri etkinliğimizi gerçekleştirdik. Çocuklarla, alçak/yüksek basınç etkisi, statik elektrik ve vakum/basınç deneyleri yaptık. Rengarenk halkaların oluşturduğu lastiklerle bilezikler yaparak hem eğlendik hem öğrendik!
Şule Kivanc-Ancieta, BTF Chicago

simplebooklet.com

ChicagoCircleNews

If you would like to contact us, please drop us an e-mail: chicago at bridgetoturkiye.org

Follow us at our
Chicago Facebook Group.

BTF-Field-News

Bridge to Türkiye Fund (BTF) is a US based, volunteer run, charitable non-profit, 501(c)(3) organization. Contributions made to BTF are tax-deductible to the extent permitted by IRS. BTF’s tax identification number is 58-2678580.

6 years ago by in Chicago , NEWS FROM THE FIELD. You can follow any responses to this entry through the | RSS feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
About

Bridge to Türkiye Fund (BTF) was established in 2003 by community minded Turkish Americans (Turks4Good) driven to make a difference, to improve life and to cultivate social change for the common good. Our circle of compassion promotes respect and fellowship for humankind in the communities we serve. Turks4Good commitment to these ideals stems from our basic desire to give back to our native land for the many opportunities we have gained from her. We invite you to also contribute to the welfare of less fortunate children in Turkey.

Het kopen van Kamagra | Une nouvelle pharmacie en ligne | Kamagra Deutschland | Pillole Kamagra alla tua porta | Erektil dysfunktionsmedicinering utanför dörren
mp3 database pdf database